Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

Во Косово моментно официјално како активни случаи на заболени од Ковид-19 се водат 214 лица.

Во Косово вчера не е регистриран ниту еден нов случај на заразен од новиот коронавирус по извршените 138 тестирања, додека истиот ден се потврдени четири случаи на лица кои ја пребродиле болеста и ниту еден починат, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението на Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК), објавено синоќа, ова е првпат во едно деноноќие да нема ниту еден официјално потврден случај на заболен од Ковид-19, откако на 13 март беа откриени првите две лица носители на новиот коронавирус.

Согласно последните податоци, бројот на лица кои имале позитивни резултати на тестирањата од почетокот на пандемијата останува 1.032, додека вклучително вчерашните четири, според методите на Светската здравствена организација, бројот на излекувани достигна 789. Починати од новиот коронавирус се 29 лица, од кои последниот случај беше на 12 мај.

Прочитајте и...  Францускиот суд побара нова медицинска експертиза за смртта на Адама Траоре

Во Косово моментно официјално како активни случаи на заболени од Ковид-19 се водат 214 лица.

Во лабораторијата за микробилогоија на ИШПК досега се извршени вкупно 13.262 тестирања на лица за кои постоело сомневање дека се носители на новиот вирус.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат