Првото животно во Велика Британија позитивно на коронавирусот: Мачката ја добила заразата од своите сопственици

Една мачка станала првото животно во Велика Британија кое е позитивно на коронавирусот.

Се што се знае за оваа мачка е дека живее во Англија и дека е тестирана во лабораторијата во Вејбриџ на 22 јули. Се верува дека мачката ја добила заразата од своите сопственици, кои претходно биле тестирани позитивни, но и членовите на фамилијата, како и животното закрепнале целосно.

Како што се додава, не постојат докази дека мачката е таа која го пренела вирусот на своите сопственици, или дека било кое домашно животно е способно за тоа.

Кристин Мидлмис, ветеринарски службеник, објаснила дека тоа е многу редок случај, како и дека животните досега се тестирани со многу блага клиничка слика и дека закрепнале за неколку дена.

Прочитајте и...  Џонсон најави војска на улица и скратено работно време за угостителските објекти, граѓаните и опозицијата со силни реакции

Директорката на центарот за јавно здравје во Англија Ивон Дојл вели дека ова откритие не претставува алармантна ситуација.

– Во линијата на препораките во борба против коронавирусот, би требало да ги миете рацете редовно, вклучувајќи и пред и после контакт со животни, рекла таа.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат