Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Младио италијански тенисер Јаник Синер го приреди првото изненадување уште на првиот ден од Ролан Гарос откако во првото коло го елиминира Давид Гофан.

Синер кој има 19. години и е 74. тенисер на АТП ранг листата, го победи 11. носител по два часа и две минути игра со 3:0 во сетови и тоа со 7:5,6:0,6:3.

Италијанецот кој дебитира на Ролан Гарос до брејк во првиот сет стигна во финишот, при резултат 6:5 и тоа значеше освојување на сетот. Дека одличната игра на Синер не е изненадување покажа вториот сет кој го доби со максимални 6:0, по што во третиот сет ми беше лесно да го скрши отпорот на демотивираниот Гофан.

Кај дамите, сигурен настап имаше Викторија Азаренка која со 6:1,6:2 ја победи Данка Ковиниќ од Црна Гора.
Пласман во второто коло обезбедија и две руски тенисерки, Екатерина Александрова коај со 6:3,6:3 ја победи Медисон Инглис, и Камила Рахимова која пак ја совлада Шелби Роџерс со 6:2,6:3.

Прочитајте и...  Роналдо во карантин го смени имиџот, нема да го препознаете со новата фризура (ВИДЕО)

Поврзани вести

Гатузо: Елмас и натаму позитивен на ковид-19!

Слободен печат

Куп: Вардар и Работнички елиминирани, Шкендија во четвртфиналето

Слободен печат

ВИДЕО: Кога мислите дека „бродот тоне“, мотивацискиот говор на Ѓоковиќ!

Слободен печат

Заврши ракометниот карантин – продолжува Супер-лигата

Слободен печат

Клиперси и официјално имаат нов тренер

Слободен печат

Фиго: Европската премиер лига ќе го уништи фудбалот

Слободен печат

Остави Коментар