22 C
Скопје

Првите вакцини од Ковакс програмата во БиХ ќе стигнат следната недела

Првата достава на вакцини од програмата Ковакс во Босна и Херцеговина ќе пристигне на 24 март, соопшти денеска Министерството за цивилни работи на БиХ.

Како што е наведено, 23.400 дози вакцина од компанијата „Фајзер/Бионтек” ќе пристигнат на 24 март, додека 24.000 дози разредувач ќе бидат доставени претходниот ден. Точното време на пристигнување на вакцината зависи од летот до Сараево.

Како што пренесуваат босанските медиуми, испораката на вакцини преку системот Ковакс се одвива бавно, поради што Федерацијата БиХ сè уште не добила ниту една доза од таа програма.
Властите на ентитетот во БиХ поради тоа се определија за директна набавка.
На 2 март, во Сараево, српскиот претседател Александар Вучиќ достави 10.000 вакцини од „АстраЗенека” на БиХ.

Поврзани вести

Бесими – Јановски: Потпишан повеќегодишен Договор за грант од УСАИД, 8,2 милиона долари во првата година

Слободен печат

ДКСК: Најмногу пријави за непотизам, кронизам, клиентелизам и партиска поврзаност

Слободен печат

Заев за средбата Пендаровски – Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Слободен печат

Меѓаши: Добиваме дојави дека средношколците кои ја бојкотираат наставата се уценувани, загрозено нивното психо-физичкото здравје

Слободен печат

Родителите со ултиматум до МОН: Ако не ни одговорат до понеделник, одиме на протест

Михаило Донев

Ахмети се вакцинирал, Села е во пост-ковид период

Дестан Јонузи

Остави Коментар