Првите лиценцирани снукер тренери на Македонија

Како што и се најавуваше претходно со практични проверки и тестирање за лиценцирањето на првите тројца Македонци кои ќе се лиценцираат за ЕБСА снукер тренери под раководство на Братислав Крстев, Асистент главен тренер на ЕБСА.

После спроведените практични проверки и тестирање од страна на Крстев, Снукер Асоцијацијата на Македонија ја информира јавноста дека со гордост ги претстави првите лиценцирани снукер тренери на Македонија.

Тие се Лазар Лазаревски, Петар Колоски и Павле Данилов.

– Голема благодарност до сите кои помогнаа во овој проект за доброто на снукерот на Македонија – информираат од Снукер Асоцијацијата на Македонија.

Воедно Асоцијацијата ги поканува сите заинтересирани в недела на индивидуални тренинзи со гостинот од Бугарија од 11.00 часот во „Гран Клуб“ – Скопје.

Прочитајте и...  Нова регионална кошаркарска лига - Србија, Грција, Македонија..!?

На истата локација во периодот од 15-17 ноември ќе се одржи вториот турнир на Националното првенство.

Да додадеме уште дека претходно се одржа обука и сертификација за снукер судии под раководство на овластен снукер инструктор од ЕБСА, Пролетина Величкова од Бугарија.

Ана Србиновска, Лазар Лазаревски и Александар Ставриќ се стекнаа со лиценца за меѓународни судии, додека Влатко Зарлинов и Марија Лебамова се здобија со лиценца за национални судии.

– Огромна благодарност за помошта и присуството на Десислава Божилова при обуката што за нас беше од непроценливо значење да имаме такви снукер судии кои се од светски ранг – велат од македонската снукер асоцијација.

Прочитај повеќе

Барселона криела дека има пет заразени играчи?

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат

Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбал во Сирија: Празни стадиони, преполни згради! (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Слободен печат

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат