Првиот возач на автомобил во светот била жена, возела 106 километри со брзина до 40 км на час

Без знаење на својот сопруг, одлучила да го изпроба возилото на патот од Манхајм до Пфорцхајм, долг 106 километри.

Не е толку познато дека токму жена дала почетен импулс на автомобилската индустрија, кога во 1888 година се одважила да седне зад воланот на новоконструираното возило, кое изгледало како кочија без коњи.
Таа жена се викала Берта Бенц, а споменатото возило конструирано на три тркала било направено од нејзиниот сопруг Карл Бенц, еден од пионирите на автомобилската индустрија и основач на компанијата од која ќе се роди една од најпознатите марки вп светот „Mercedes-Benz“.
Меѓутоа, Карл сметал дека уште не е вистинско време да го испроба својот изум со возење по пат. Берта пак, била со спротивно мислење, верувала дека светот е подготвен за автомобили.
Без знаење на својот сопруг, одлучила да го изпроба возилото на патот од Манхајм до Пфорцхајм, долг 106 километри.
Нејзинатото историско патување имало цел да покаже дека возилото, во кое таа и Карл инвестирала многу пари, претставува значаен и корисен изум, а ако на вистински начин се прикаже на светот може да им донесе финансиска корист.
Бенцовиот автомобил на три тркала добивал погон од четворократен мотор од 2,5 коњски сили и бил способен да постигне брзина од 40 километри на час.
Во текот на своето епско патување, Берта, која имала завидно знаење од механика, успеала да отстрани повеќе грешки и расипувања, а попатно морала да застане во гратчето Висиох за од локалните аптекари да купи гориво за автомобилот.
Берта на ова истоиско патување не била сама. Ѝ помогнале синовите Ричард (13) и Еуген (15) кои, меѓу другото, биле задолжени за снабдување на моторот со неоходна вода за ладење, која морала често да се дополнува.
Тие повеќе пати биле принудени да го туркаат автомобилот на брдата, со оглед дека возилото немало доволно сила само со помош на моторот да ги совлада нагорниците на патот. Берта на крајот успеала во својата цел и стигнала на предвидената дестинација. Потоа го информирала својот сопруг со телеграма за успешното завршување на патувањето.
Дури и го повторила подвигот кога неколку дена подоцна со автомибилот се вратула во Манхајм. Останатото е историја.

 

Прочитајте и...  Анџелина Џоли бара промена на судијата, тврди дека тој има близок однос со адвокатката на Бред Пит

Прочитај повеќе

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат

Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години ја криеја од јавноста – Ќерката на Моника Белучи „се заканува“ да биде поголема убавица и од мајка си! (ФОТО)

Слободен печат

Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

Слободен печат