Првиот телефонски разговор на Бајден со странски лидер ќе биде со премиерот на Канада

Првиот разговор помеѓу новиот претседател на САД Џо Бајден и некој странски лидер ќе биде со канадскиот премиер Џастин Трудо и ќе се случи утре, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

Таа додаде дека двајцата лидери ќе разговараат за билатералните односи, како и за одлуката на Бајден за официјално укинување на дозволата неопходна за изградба на нафтоводот Keystone XL помеѓу двете северноамерикански држави.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Изготвен безбедносен план за Мијалков во затворот во Скопје

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар