Првиот супермодел, Марион Морхауз: Индијанско потекло, топли, кафени очи и остри црти на лицето (ФОТО)

Манекенката Марион Морхауз, родена во 1906 година популарноста ја стекнала на крајот на 20-те години од минатиот век.

Манекенката Марион Морхауз, родена во 1906 година популарноста ја стекнала на крајот на 20-те години од минатиот век.

Денес таа се смета за првиот супермодел. За модните магазини „Ванити феир“ и „Вог“ ја фотографирал Едвард Стајкен.

За соработката со Марион, Едвард во една прилика рекол:

„Таа е најдобриот модел кого некогаш сум го фотографирал. Кога таа ќе ја облече облеката која треба да биде фотографирана, Марион се трансформира во жена која навистина би носела таква облека, без оглед на тоа кој аутфит е на неа“.

Марион беше миленичка на славниот фотограф Сесил Битон, кој многу сакал да работи со неа. Манекенката имала индијанско потекло, благодарение на што имала топли кафени очи и остри црти на лицето.

По завршувањето на манекенската кариера, Марион и сама се свртела кон фотографијата.

 

Прочитајте и...  Пејачката Елена Велевска е горда мајка: Нејзините три деца снимија заедничка песна, синот Марко рапува! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Операција „Рубикон“: Како Југославија ја открила наjголемата шпионска афера во историјата

Слободен печат

„Brass Brothers“ ќе ве заразат со нивната прва авторска песна „Време – невреме“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гвинет Палтроу стави маска да се заштити од коронавирусот и даде совети за заштита! (ФОТО)

Слободен печат

Викторија Бекам ги воодушеви фановите со видео од минатото!

Слободен печат

Бора-бора торта (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Алек и Хиларија Болдвин уште еднаш докажаа дека трагедиите не им можат ништо!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирусот убива само во мал број случаи! Главен симптом е сувата кашлица, а еве што друго му прави вирусот на организмот

Слободен печат

Не претерувајте: Колку јајца дневно смеете да изедете

Слободен печат

Вера Јанковиќ: Забот на времето не ми може ама баш ништо!  

Јасмина Кантарџиева Димков

Се будите одморени или уморни? Различните видови аларм можат да влијаат на будењето

Слободен печат

Шварценегер е ЦАР! Ќе се воодушевите кога ќе видите кого донел на работа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Будимка Поповска – Буде: Сакам жени кои можат да направат пат таму каде што го нема

Јасмина Кантарџиева Димков