Првиот оброк е најважен: Варени јајца – најздрав појадок што сите го сакаат

Доколку сакате постојано да имате енергиja за да се справите со постојаните предизвици што ги носи секој нов ден, а притоа да се чувствувате свежо и мотивирано, препорачливо е секое утро за појадок да јадете по две варени јајца.

Јајцата се избор на витамин А, Д, Е како и Б12, а содржат и јод, калциум, цинк и селен.

Токму поради сите овие витамини и минерали во јајцето, вашиот организам по нивното редовно консумирање, ќе почувствува многу полза.

Поради фактот што во жолчката на јајцата е содржан холинот, нивното редовно консумирање ќе ви го подобри помнењето, ќе ви ја подобри концентрацијата, а ќе почувствувате и промена во брзината на вашето размислување и одредени рефлекси и постапки ќе ви станат подобри.

Прочитајте и...  Интервју со шеф Дејан Карапеев: Готвењето не се учи на интернет, туку во вашите кујни

Во составот на јајцата има и лутеин, кој може многу да го подобри видот. Лутеинот се наоѓа во очните зеници и ја штити мрежницата на очите и ја намалува можноста за појава на катаракта.

Поврзани вести

ВИДЕО| Џенифер Лопез и Малума на Американските музички награди: Танчерите со маски, а тие посекси од кога било!

Слободен Печат

ФОТО| Најпосакуваниот актер на светот во доброволна акција: Бред Пит ја покажа хуманоста на дело

Слободен печат

Интервју со шеф Дејан Карапеев: Готвењето не се учи на интернет, туку во вашите кујни

Кристина Апостолова

Зошто понеделникот секогаш ни е толку тежок?

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Галотопита (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат

Ново истражување: Колку се заразни асимптоматските случаи на коронавирус?

Слободен Печат

Остави Коментар