Првиот на СЗО со барање: Сакам да видам вакцинирање против ковид-19 во секоја држава во наредните 100 дена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска побара кампањи за вакцинација за ковид-19 во сите држави во светот во наредните 100 дена.

– Сакам да видам спроведување на вакцинација во секоја држава во следните 100 дена, така што здравствените работници и оние со висок ризик први ќе бидат заштитени, изјави Тедрос Аданом Гебрејесус на прес-конференција во Женева.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Туристичките водичи бараат протокол за работа и вакцинација

Поврзани вести

Ѓукановиќ отповика бројни амбасадори вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ

Слободен печат

Обвинителствата кубурат со кадар: Предметите пропаѓаат во „кадровската дупка“

Лука Андреев

Советот на министри на БиХ ја усвои реформска програма за НАТО

Слободен печат

Османи на министерски состанок на Алијансата: Ги чувствуваме последиците на севкупниот неуспех за обезбедување на вакцини

Слободен печат

Велешкиот Народен музеј доби седум проекти, четири од музејската и три од галериската дејност

Слободен печат

Српското МНР: Нацрт-извештајот на Европскиот парламент на недопустлив начин ги повикува државите на ЕУ да го признаат Косово

Слободен печат

Остави Коментар