Првиот електричен Volvo пристигнува на 16 октомври - Слободен печат

Првиот електричен Volvo пристигнува на 16 октомври

За време на развојот на моделот на струја, шведскиот производител се соочи со бројни проблеми, а безбедноста е еден од најголемите. Сепак, како што тврдат од Volvo, на тој фронт не се направени никакви компромиси.

– Без оглед на што ќе се придвижува возилото, дали електромотор или мотор со внатрешно согорување, Volvo мора да биде безбеден. А целосно електричниот XC40 ќе биде еден од најбезбедните автомобили кои досега ги имаме направено – рече шефот на Volvo задолжен за безбедност, Малин Екхолм.

– Основите за безбедност за овој автомобил се исти како и кај било кој друг модел на Volvo. Внатре се луѓе, а автомобилот мора да биде конструиран така да биде безбеден за нив – додава тој.

Во случај на незгода, патниците ќе ги заштитува новата безбедносна структура која ја разви компанијата. Со поставувањето на батеријата во подот, заштитена со рамка, таа ќе остане недопрена.

Електричниот XC40 ќе има исто така технологија за автономно возење, благодарејќи на новиот систем Advanced Driver Assistance Systems (ADAS). ADAS e развиен во компанијата Zenuity, која ја поседува и Volvo, a вклучува неколку радари, камери и ултразвучни сензори.

Премиерата на електричниот XC40 ќе се случи на 16. октомври, а во меѓувреме очекуваме повеќе детали за ова возило.

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

five − two =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат