Првиот човек на СЗО и натаму во дилема: Сè уште се непознати долгорочните последици од Ковид-19

Потенцијалните долгорочни последици од Ковид-19 сè уште не се познати, особено кога станува збор за деца кои се опоравиле од болеста, изјави директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, за време на брифингот одржан во Женева.

– Знаеме дека децата и адолесцентите можат да бидат заразени и да заразуваат други. Знаеме дека овој вирус може да убие деца, но дека децата обично имаат поблага форма на инфекција и дека има малку сериозни случаи и смртни случаи од Ковид-19 меѓу нив. Податоците со кои располагаме покажуваат дека помалку од десет проценти од регистрираните случаи и помалку од 0,2 проценти од смртните случаи се евидентирани кај лица помлади од 20 години, појасни првиот човек на СЗО.

Прочитајте и...  Кралицата Елизабета ќе им оддаде почест на заслужните во борбата против Ковид-19

Гебрејесус истакна дека се потребни повеќе истражувања за факторите што го зголемуваат ризикот од развој на сериозни форми на Ковид-19 и смрт од последиците на болеста кај децата и адолесцентите. Тој посочи дека потенцијалните долгорочни последици по здравјето на оние кои биле заразени со вирусот корона сè уште не се познати.

– Иако децата обично не страдаат од сериозни форми на Ковид-19, тие страдаат на поинаков начин, рече Тедрос.

Во многу земји, работата на некои служби, како објекти за вакцинација, беше нарушена за време на пандемијата, додека милиони деца ширум светот не посетуваа училиште со месеци, објасни директорот на СЗО.

– Поради катастрофалните последици врз децата, младите и општеството како целина, одлуката за затворање на училиштата треба да биде последната опција. Доколку властите донесат таква одлука, таа треба да биде привремена и да се воведе на локално ниво, во оние области каде што се заразени голем број луѓе, посочи тој.

Прочитајте и...  Тихановскаја го бара Макрон за посредник за решавање на кризата во Белорусија

Безбедноста на децата во училиштата не е само задача на училиштата, владите или семејствата, таа е задача на сите нас, подвлече шефот на СЗО.

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП