18.8 C
Скопје

Првиот човек на Инстаграм ќе ви објасни зошто одредени содржини се покажуваат почесто од другите: Искористете ги овие совети

Адам Мосери, првиот човек на „Инстаграм“, одлучил малку да им објасни на корисниците како работи оваа социјална мрежа, а на тој начин сите заинтересирани конечно да добијат одговор на прашањето: Зошто некоја содржина ви се покажува почесто од другите објави – содржини на социјалната мрежа?

Мосери објаснил дека тоа зависи од голем број сигнали, процеси и алгоритми за да се овозможи на секој корисник уникатно и персонализирано искуство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adam Mosseri 🌈 (@mosseri)


Прво, како што наведува, се гледа популарноста на објавата, односно на колку луѓе им се допаднала. Исто така, постојат важни информации за содржината на објавата: кога е објавена, на која локација и која е должината на објавата, ако станува збор за видео.

Вториот сигнал покажува колку е важна за вас личноста што објавила нешто на социјалната мрежа. Разгледува информации за тоа колку интеракција сте имале со таа личност во последно време. Времетраењето на интеракцијата со одредена личност покажува колку сте заинтересирани за нејзините објави.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adam Mosseri 🌈 (@mosseri)


Вашата активност е исто така важна. Води евиденција за тоа колку објави ви се допаднале и на чии објави почесто сте активни со коментари.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adam Mosseri 🌈 (@mosseri)

Врз основа на овие сигнали, наведува Мосери, „Инстаграм“ прави претпоставки за тоа колку ќе ви биде интересен одреден пост и дали ќе реагирате на истиот. Накратко, секоја активност дека објавата ви се допаѓа, секоја оставен коментар или споделување прави таа објава или воопшто објавите од тој корисник да се повирални.

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар