Првиот авион на Луфтханза со Авганистанци слета во Германија

Фото: Фејсбук
Авиокомпанијата Луфтханза/ Фото: Архива на Слободен печат

Првиот авион на компанијата Луфтханза во кој беа пренесени Авганистанци, утрово слета на аеродромот во Франкфурт, со околу 130 патници во него, пренесува Ројтерс.

Авионот ги презеде патниците од германскиот воен авион кој ги пренесе Авганистанците од Кабул до главниот град на Узбекистан, Ташкент.

Како дел од мисијата за спасување на Авганистанците од страна на германската влада, во следниве неколку дена ќе следуваат дополнителни летови од Ташкент, Доха и другите соседски градови на Кабул за евакуирање на населението.

На аеродромот во Кабул се уште трае хаос, а американските сили ја контролираат состојбата во него.

Бајден испрати 5.000 војници во Кабул за евакуација на дипломатите

Видео на денот