1 C
Скопје

Првични проценки по бурата „Филомена“: Штетата од снегот во Мадрид е најмалку 1,4 милијарди евра

Штетата што ја претрпе главниот град на Шпанија од незапамтеното количество на снег во минатиот викенд е најмалку 1,4 милијарди евра, објавија денеска градските власти на прес-конференција.

– Тоа е само прелиминарна проценка. Очекуваме сумата да се зголеми, изјави заменик-градоначалникот Брегон Виласис, во присуство на градоначалникот Хозе Луис Мартинез-Алмеиди.

Поради бурата „Филомена”, Мадрид беше парализиран од снегот, а температурата падна на рекордни -36 степени. Тоа беше прв снег во Мадрид во изминатите 10 години и наврна околу пола метар.

Главниот град на Шпанија не регистрирал толку снег во изминатите 50 години.

Прочитајте и...  ИЈЗ: Намален бројот на нови случаи со Ковид-19 и на починати

Поврзани вести

Србите кои се вакцинирани, од 1 мај ќе можат непречено да влезат во Грција

Слободен печат

ЈП „Македонија пат“: Укината забраната за тешки товарни возила на „Стража“ и на патот Гостивар – Маврово

Слободен печат

Систем на ЕУ трипати ја предупредил АХВ за увоз на небезбеден сусам од Индија во Македонија

Слободен печат

Истрага за можна корупција во Гласот на Америка

Слободен печат

ВИДЕО: Милошоски недостапен за изјава во врска со тврдењето дека пратеник силувал жена

Силјановска Давкова: Ќе собираме 10.000 потписи на граѓани за поништување на Законот за попис

Слободен печат

Остави Коментар