20 C
Скопје

Првичен биланс од силниот земјотрес на островот Сулавеси: Загинаа најмалку 78 луѓе, оштетени најмалку 1.150 згради

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што во петокот го погоди индонезискиот остров Сулавеси се искачи на 78 луѓе. Потресот со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала најтешко ги погоди градот Мамуџа и соседната област Маџена. Во Мамуџа загинаа 67 луѓе, а во Маџена 11.

Во погодените области подобрено е снабдувањето со електрична енергија, а се обновуваат и телефонските врски.

Илјадници луѓе останаа без домови, а над 800 лица се повредени од кои поголемиот број се наоѓаат во тешка здравствена состојба. Повеќе од 27.800 луѓе се сместени во импровизирани прифатилишта, каде нема доволно храна и ќебиња. Во областа Маџена оштетени се најмалку 1.150 згради.

Поврзани вести

ВО ЖИВО: 26. Конгрес на СДСМ

Слободен печат

Хамас истрела огромен број ракети кон Израел, Тел Авив жестоко возврати

Слободен печат

Филипче: Термини за вакцинирање добија сите граѓани над 40 години од Скопје кои се пријавија на веб-страницата

Слободен печат

Сообраќајка меѓу две возила во Скопје, две од сопатничките со тешки повреди

Слободен печат

Француската полиција смета дека Марин Ле Пен е одговорна за фиктивни вработувања на асистенти во ЕП

Слободен печат

Бугарија: Членка на ЕУ или мала копија на Путинова Русија?

Емилија Милчева/Дојче Веле

Остави Коментар