Први триумфи за БиХ и Казахстан во квалификациите за СП 2022

Литванија ја оствари првата победа во квалификациите/ фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Селекцијата на Босна и Херцеговина го совлада Казахстан со 0:2 и дојде до првата победа во квалификациите за Мундијалот во Катар, а победата ги искачи на второто место во групата Д.

По три нерешени натпревари и еден пораз, репрезентативците на БиХ конечно победија и тоа благодарение на Смаил Превљак. Напаѓачот на белгиски Еупен ги постигна два гола за својата репрезентација, првиот во 25. минута, а вториот во 66. минута.
Со победата, БиХ се искачи на второто место на табелата со шест бода, еден повеќе од Украина и Финска, но шест бода помалку од лидерот Франција.


Прва победа во квалификациите оствари и Литванија која во рамки на групата Ц со 3:1 ја совлада Бугарија.
Случувањата на теренот можеби ќе беа поинакви доколку Илиев во 14 минута не го промашеше ударот од белатата точка, по што само четири минути подоцна Ласицкас и носи водство на Литванија.
Бугарите во 64. Минута дојдоа до израмнување преку Десподов, но Черник со головите во 82 и 84 минута и ја донесе првата победа на Литванија.

Видео на денот