Први победи за ПСЖ и Челси во ЛШ (ВИДЕО)

ПСЖ и Челси ги остварија првите победи во овогодинешното издание на Лигата на шампионите и тоа на гостински терен.

ПСЖ славеше со 0:2 на гостувањето во Истанбул против Бапакшехир, додека Челси беше уште поубедлив и со 0:4 го победи Краснодар.

Фудбалерите на европскиот вицешампион во поразот од Манчестер јунајтед во првото коло, дури во второто полувреме го скршија отпорот на Башакшехир. Резултатот го отвори Моизе Кин во 64. минута на асистенција на Килијан Мбапе. Истиот двоец го „режираше“ и вториот гол во 79. минута.

По ремито без голови против Севиља, Челси се распука во Русија кај Краснодар. Дури ни промашениот пенал на Жоргињо во 13. минута не го поремети играчите на Челси и во 37. минута преку Калум Хадсон-Одои поведоа со 0:1. Домашниот тим ги одбиваше нападите на „сините“ од Лондон се до 76. минута кога направија пенал, а ударот од белата точка го реализира Тимо Вернер.
Само три минути подоцна, Хаким Зијех го постигна првиот гол во дресот на Челси, а конечниот резултат го постави Кристијан Пулишиќ.

Прочитајте и...  Планот на Фонт: Меси да остане, Гвардиола да дојде во Барселона

ФИФА ги објави кандидатите за најдобар фудбалер во 2020 година!

ЛШ: „Ранетите“ великани Интер и Реал бркаат спас во елитата!

Богдановиќ ќе ја продолжи кариерата во Атланта хокс!

Алушовски: Голманите можат многу повеќе, не сме без шанси во Кјелце!

ВИДЕО | Тантуровски: Хокејот во Македонија има традиција, потребна ни е затворена арена