Првата жена која ќе игра за машки фудбалски клуб

Како што одобрија од Холандската фудбалска федерација на фудбалерките ќе им биде дозволено да играат против фудбалерите.

Секако тоа е видено досега на хуманитарни натпревари или од друг карактер, но не и на официјални мечеви.

Младата Елен Фокема (19) ќе биде првата фудбалерка која ќе игра во машки фудбалски клуб, поточно во четвртолигашот ВВ Фоарут.

Доколку биде успешен ваквиот проект, можно е во иднина нејзините чекори да ги следат и другите фудбалерки.

КНВБ е пример за различност и еднаквост. Веруваме дека треба да има место за секого во сите делови на фудбалот. Во овој случај, тоа е убав спортски предизвик што не сакаме да го блокираме. Затоа се решивме на овој експеримент. Искуството со овој предизвик ќе ни каже дали е можно да се постигне тоа, и врз основа на тоа, ние ќе доставиме барање за промена на правилата – се вели во соопштението на Холандската фудбалска федерација.

Прочитајте и...  Џумхур разочаран: Не можам да играм на „Ролан Гарос“ поради тренерот!

Федерацијата секогаш ме советуваше да играм со мажи што е можно подолго, па зошто не би било можно тоа? Тоа е голем предизвик, но тоа само додатно ме возбудува. Не можам да ви кажам како ќе помине, но многу сум среќна што можам да учествувам во овој експеримент – рече младата фудбалерка која ќе го „скрши мразот“.

Прочитај повеќе

Учесник во групите на Лига Европа го промовираше Руфати

Слободен печат

Халеп со прва титула во „вечниот“ град, Плишкова го предаде мечот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мората на позајмица, а Суарез пред трансфер во Атлетико!?

Слободен печат

Косово без најдобриот напаѓач против Македонија!?

Слободен печат

Клоп уште еднаш ја покажа својата човечка величина! (ВИДЕО)

Слободен печат

Изов со принудни измени поради седум позитивни случаи на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Славниот Марадона денеска ќе навива против Ѓоковиќ

Слободен печат

Тодоров: Би било добро да ги играме мечевите на неутрален терен!

Слободен печат

„Марка“: Сега е јасно дека Зидан има сериозен проблем!

Дејвис со тројка во последната секунда за втор триумф на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП Мастерс: Шварцман за титулата против Ѓоковиќ во Рим

Слободен печат