Прва жена фаворит за Оскар за филмска музика – Хилдур Гуднадотир

Исландската композиторка Хилдур Гуднадотир е првата жена која самостојно компонирала музика за филм и за тоа доби Златен глобус, а и влезе во потесниот избор за Оскар во таа категорија.

Хилдур Гуднадотир (37), авторка на музиката за мегапопуларниот филм „Џокер“, води многу мирен живот во Берлин, но веќе почна да се шета по црвениот тепих, откако овој викенд ја доби наградата за најдобра филмска музика на доделувањето на SAG наградите, пренесуваат светските медиуми.

Таа е фаворит за Оскар за филмска музика и има прилика да стане првата жена композитор која се закитила со ова престижно признание, кое како категорија е дел од Оскарите уште од 1947 година.

Инаку, ова остварување во режија на Тод Филипс има 11 номинации за Оскар, а според обложувалниците „Џокер“, но и главниот актер Хоакин Феникс, се главни фаворити за златната статуетка.

Прочитајте и...  Енди Гарсија вистински шармер и на 63 години – Дали би можеле да го препознаете денес? (ФОТО)

Прочитај повеќе

Храна што треба да ја јадете доколку сте постари од 45 години

Слободен печат

Дедо, баба и вујко изгладнувале и тепале 12-годишно дете до смрт

Слободен печат

„Пријатели” повторно заедно поради снимање на специјал

Слободен печат

Легендарниот Тарантино на 56 години го доби првото дете

Слободен печат

„Војната на клоновите“ е последниот подарок за фановите од Џорџ Лукас

слободен печат

Енди Гарсија вистински шармер и на 63 години – Дали би можеле да го препознаете денес? (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 5 =

Прочитај повеќе

Наташа Малинкова: Најважно е кожата да биде добро хидрирана

Слободен печат

Памела Андерсон демантираше дека поранешниот сопруг ѝ ги платил долговите, но откри колку навистина ѝ дал!

Слободен печат

Појадок што го чува здравјето на црниот дроб

Слободен печат

Поранешниот спортист го промени полот и сега е една од најуспешните жени. Нејзиниот дом од 3,5 милиони изгледа како од бајка! (ФОТО)

Слободен печат

Хороскоп за 23 февруари недела – Близнаците ќе мора да научат да читаат меѓу редови, Водолиите ќе мора да слушаат туѓи совети

Слободен печат

Виц на денот: Македонецот што се оженил за Јапонка

Слободен печат