Прва титула за Мареј по операцијата (ВИДЕО)

Во неделата британскиот тенисер во решавачкиот меч за титулата успеа да го совлада Станислас Вавринка од Швајцарија со резултат 2:1 по сетови 3:6, 6:4 и 6:4.

Овој трофеј беше прв за Мареј после операцијата на колкот.

– Многу ми значи оваа титула. Во последните неколку години беше многу тешко. Со Стен еден подолг период имавме многу повреди. Многу е убаво повторно да се сретнеме во финале. Тоа беше извонреден меч. Не го очекував ова, затоа сум многу, многу среќен – рече Мареј.

Поради хронична повреда на колкот, Британецот планираше да ја прекине кариерата.

После овој освоен турнир, на денешната најнова објавена АТП ранг листа, Шкотот скокна за дури 116 позиции и моментно е на 127 место со 442 поени.

Прочитајте и...  Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Прочитај повеќе

Навивачите застанаа во одбрана на Новак: Американците се лицемери

Слободен печат

Неверојатна исповед на шведски тенисер: Одев на Гугл за да видам како да се убијам

Слободен печат

ШОК: Српскиот репрезентативец Тошиќ нападнат со нож среде Белград

Слободен печат

Кои фудбалски екипи се најголеми трошаџии во 21. век, четири екипи фрлиле повеќе од две милијарди евра на засилувања

Слободен печат

Ирски репрезентативец му вперил пиштол во челото на селекторот

Слободен печат

Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

НБА: Нема одење во Орландо без три негативни теста на коронавирус

Слободен печат

Ливерпул ги распродаде дресовите, спонзорот одби да обезбеди нови

Слободен печат

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Арсенал ја забележа и третата победа во низа! (ВИДЕО)

Слободен печат