ПРВА ПОМОШ: Корка леб и лимон ако ви застане рибја коска

Многу луѓе сакаат риба, но не ја јадат често од страв да не проголтаат рибја коска.

За да не ви се случи тоа, рибата пред сè треба да се јаде полека и да се исчисти секој залак и од најмалата коска.

Доколку се случи коска од рибата да ви застане во грлото, проголтајте корка од леб. Корката скоро сигурно ќе ја „собере“ коската, а во желудникот коската брзо ќе се раствори.

Стручњаците советуваат да се обидете со шмукање лимон ако коската и понатаму ја чувствувате во грлото. Киселиот сок, поминувајќи низ грлото, ќе помогне да се отстрани коската.

Прочитајте и...  Кристијан Бејл го знае најдобриот лек против жештините: Згодниот актер покажа дека повторно е во топ форма! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 15 јули: Сензуалност ќе биде она што ќе ви го одбележи денов

Слободен печат

Виц на денот: Професори

Слободен печат

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски