Прва победа за кадетките на ЕХФ шампионатот

Во рамките од групата Б македонската женска кадетска ракометна репрезентација славеше минимално со 30:29 против селекцијата на Белорусија.

Во самиот финиш од средбата при 29:29 Белорусинките направија пробивање, тоа веднаш беше казнето од контра која ја реализираше Ѓорѓиевска.

Токму Стефанија Ѓорѓиевска беше најефикасна во нашите редови со шест голови, пет имаше Ангела Јанкуловска, а по три Ана Марија Коларовска и Мирјана Петковска.

На спротивната страна по шестпати во листата на стрелците се запишаа Кристина Хапаниук и Алина Кишко.

Третиот меч на ЕХФ шампионатот нашите ракометарки ќе го имаат в среда од 18.00 часот против Азербејџан. Моментно на табелата после две кола Италија има четири бодови, по два Белорусија, Полска и Македонија, а ниту еден Азербејџан.

Прочитајте и...  Скандал во ПСЖ, Нејмар му ја украде свршеницата на соиграч

Прочитај повеќе

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат

Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Слободен печат

Комедија во Романија: Трипати го повторуваа пеналот, сите утнаа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Слободен печат

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат