16.8 C
Скопје

Прва лига: Ренова преку Силекс до важни бодови за опстанок

Денеска во 28 коло од Првата македонска лига составот на Ренова во Тетово триумфираше над Силекс со резултат 2:1 во клучна битка за опстанок.

„Гипсарите“ водеа после првото полувреме со прекрасните голови на Шефити во 12 и Јусуфи во 38 минута од средбата.

Гостинот од Кратово успеа само да го ублажи својот пораз со погодокот на Галевски реализиран во 90 минута.

На табелата во шампионатот Ренова е на деветтата позиција со 31 бод, два повеќе од Силекс на 10 место.

Преостанатите средби од рундата ќе се одиграат в недела (13.00 часот): Струга Трим Лум – Пелистер, Работнички – Македонија ЃП, Борец – Шкупи, Беласица – Шкендија, Академија Пандев – Вардар.

Поврзани вести

 „Слободен печат“ во Букурешт: Нема причини за разочараност

Слободен печат

Циципас на пет минути пред стартот на финалето против Ѓоковиќ дожна тажна вест

Слободен печат

ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

Слободен печат

ВИДЕО: „Метла“ за Денвер, Јокиќ исклучен

Слободен печат

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Пандев стана вториот најстар фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Слободен печат

Остави Коментар