Прва лига: Победи на Работнички и Гостивар

Фото: KK Rabotnicki

Екипите на Гостивар и на Работнички ги оправдаа фаворитските улоги во мечевите со тимовите кои се во долниот дел од табелата.

Работнички го скрши отпорот на Куманово во второто полувреме, истото го сторија и гостиварци на гостувањето во Чаир.

Кумановци му пружија доста добар отпор на тимот кој важеше како фаворит пред почетокот на средбата. На полувремето, „црвено-белите“ беа во плус од само шест поени (35:29).

Но со серијата од (7-0) која ја реализираа во нешто повеќе од две минути, на почетокот на третата четвртина кошаркарите на Работнички поведоа со (42:29).

Одлично, гледано напаѓачки, во гостинскиот тим, функционираа Џелетовиќ Малешевиќ и капитенот Марковски. Реализираа 40 од 49 поени за Работнички по 27. минути игра во кои гостите од Скопје го чуваа водството (49:37). А до крајот на тој дел од натпреварот, дојдоа до уште повисоки (56:40).

Практично, тука беше и крајот на Куманово 2009 за било какво „враќање во мечот“. Без вистинска играчка ротација и  не можеа да сметаат на нешто повеќе. Работнички пак, од друга страна продолжи да го полни кошот на противникот. Имаа и плус 30 (80:50) избраниците на тренерот Димитар Мираковски, кои сега се изедначуваат со екипата на Феникс 2010 (со скор 11-8) на делба на шестото место на табелата.

За кумановци пак останува сериозна битка за опстанокот, одамна се на четири победи, сега го запишаа и 15. негативен резултат во сезоната.

ПРВА ЛИГА – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ 19. КОЛО

Куманово 2009 – Работнички  54:82

Чаир 2030 – Гостивар      93:97

Феникс 2010 – ТФТ Мozzart      66:76

Струмица 2022 – Навико Академија ФМП  94:99

26.МАРТ (НЕДЕЛА)

19.00: Кожув – Пелистер

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот