Прва лига: Пелистер пресилен за Работнички, прва победа во сезоната за битолчани

Фото: КК Пелистер/Фејсбук

Кошаркарите на Пелистер во вториот меч во новата сезона дојдоа до првата победа во сезоната откако на домашен терен го совладаа Работнички со убедливи 92:76.

Од почетокот на натпреварот битолскиот клуб покажа дека нема намера да „киксне“ и после неколку минути игра имаа 10:2, со што се најавуваше крајниот исход. Успеа Работнички сепак да дојде до 15:15, меѓутоа тоа беше се од нив затоа што следуваше серија на Пелистер од 24:10 со што веќе домаќинот имаше предност од 39:25.

Во третиот период Работничќки дојде до 61:67, меѓутоа тука одново Пелистер додаде гас па со нова серија овој пат 20:5 стигнаа до највисоката предност од 21 поен (87:66) со што беа решени сите дилеми околу победникот.

Хаџифејзофиќ беше најефикасниот со 29 поени и 10 скока, Донтајт Карутер додаде 24, додека кај Работнички Ерик Крафорд уфрли 23 поени.

Видео на денот