Прв случај на коронавирусот во Австралија

Здравствените власти велат дека пациентот не е во многу сериозна состојба.

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

– Кинез на возраст од 50 години кој бил во Вухан, е во стабилна состојба во болницата во Мелбурн, откако пристигнал со авионски лет од Гуангжу на 19 јануари, изјави министерката за здравство на државата Викторија, Џени Микакос.

– Важно е да се потенцира дека нема причина за тревога за заедницата, додаде таа.

Здравствените власти велат дека пациентот не е во многу сериозна состојба.

Бројот на смртни случаи од грип предизвикан од вирусот се зголеми на 41 лице додека бројот на заразени лица ширум светот се зголеми на 1.300, но повеќето случаи, а и сите смртни случаи, се пријавени во Вухан, каде службениците воведоа строги ограничувања за патувања и јавни собири.

Прочитајте и...  Чулев: МВР ќе обелодени истраги против носители на јавни функции кои го злоупотребиле системот

Прочитај повеќе

Италија: Разбиена мафијашка мрежа, со измами пренасочувале пари од еврофондови

ЕК: Разумно е да се размислува за избори, не може вечно да има техничка влада

МИА Агенција

Дескоска: Ако не се продолжи вонредната состојба, изборите се на 21 јуни, тоа го предвидува и Уставот и уредбата

Слободен печат

Трамп со декрет ќе ја ограничи заштитата од одговорност на социјалните мрежи

Слободен печат

Американски воени авиони утре ќе летаат долж реката Вардар за да го поздрават нашето членство во НАТО

Слободен печат

Истражување на EY: Франција водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тачи како доказ за бизнисот со дрога на „Курти и неговата група” го даде ова ВИДЕО

МИА Агенција

Шекеринска: Армијата беспрекорно ги извршува задачите во справувањето со пандемијата, затоа е НАТО Армија

Слободен печат

Си-Ен-Ен: Разорен биланс од пандемијата во САД

Слободен печат

Советот за безбедност в сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Слободен печат

Реструктурирања во „Нисан мотор“, се затвора фабриката во Барселона

Слободен печат

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Слободен печат