Прв случај на коронавирус во српската Влада

Со коронавирус е заразен државниот секретар на Министерството за заштита на животната средина во Србија Бранислав Блажиќ, пренесува „Б92“.

Министерот за заштита на животната средина во земјата Горан Триван, потврди за српскиот медиум дека Блажиќ е сместен на Инфективната клиника во Белград.

– Се лекува на Инфективната клиника, се наоѓа во стабилна состојба – рече Триван.

Секретарот Блажиќ е од Кикинда, град кој едно од жариштата на епдемијата на коронавирусот во Србија.

Како што пренесуваат српските медиуми, сите од Министерството за заштита на животната средина кои биле во контакт со него се испратени во изолација, а самиот министер Триван само телефонски контактирал со Блажиќ и со сите останати со кои државниот секретар контактирал лично.

Прочитајте и...  Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Прочитај повеќе

„Макпетрол“ гo oтстапи хотелот во Маврово за државен карантин

Северна Кореја истрела две балистички ракети

МИА Агенција

Гејтс: САД мора да воведат карантин

Кина закрепнува: Од 313 новозаболени, само шест случаеви се од локалното жариште

МИА Агенција

Поради хаос во државата, владата на Шпанија воведува нови мерки

Во Франција во изминатите 24 часа регистрирани 319 нови смртни случаи

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

АВМУ ќе донира дополнителни финансиски средства за опожарената ТВ Вис

Ангеловска: Се подготвува вториот сет мерки

МВР: Дури 263 лица не го почитувале полицискиот час

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција