Прв македонски уметник со изложба во престижната „Галерија – Белградска тврдина” – Слободен печат
ВестиКултура

Прв македонски уметник со изложба во престижната „Галерија – Белградска тврдина”

Изложбата ќе биде отворена на 22 Август во 18.00 часот и ќе трае до 10 Септември 2019 година

Академскиот сликар Зоран Арсовски – Бабата од Куманово е првиот македонски академски ликовен уметник кој ќе реализира своја самостојна изложба во престижната „Галерија – Белградска тврдина” на Калемегдан во Белград.

Изложбата ќе биде отворена на 22 Август во 18.00 часот и ќе трае до 10 Септември 2019 година а влезот за посетителите ќе биде слободен. На изложбата ќе бидат претставени шеесетина дела работени во техниката акрил. Изложбата го носи насловот “Тектонски пореметувања” тема која е актуелна за денешното време.

Проектот е избран од страна на стручното уметничко жири на Националната Установа  “Галерија – Белградска тврдина” на годишниот конкурс за 2019 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close