Проверете дали Ве има во новата листа на должници на УЈП!

Управата за јавни приходи ја објави листата на должници бр.09/2019 за долгови доспеани до 31.05.2019 и неплатени до 31.08.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност; и повисок од 300.000 денари за правните лица.

На новата Листа на должници бјавени се 1.979 должници – правни лица (помалку за 34 од претходната листа) и 2.586 физички лица (повеќе за 77 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг во листата бр.9/2019 изнесува 10.199.141.546 денари (околу 163 милиони евра) повеќе за 343.653.670 денари од претходната листа.

Прочитајте и...  Боцан-Харченко: Соработката на Русија со Србија допринесува за зачувување на нејзината независност

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 10.058.805.415 денари (повеќе за 354.004.608 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 140.336.131 денари (помалку за 10.350.938 денари од претходната листа).

Прочитај повеќе

Во декември 66,1 отсто од потрошената струја од домашно производство

Слободен печат

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен печат

Чудотворна билка што неправедно ја занемаруваме, а лекува многу заболувања

Слободен печат

За Шерон Стоун знае цел свет, а вака изгледа нејзината помлада сестра Кели (ФОТО)

Слободен печат

Снимка од Сирија која ќе ви го скрши срцето: Таткото ја научил ќерката да се смее секојпат кога ќе слушне бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ем медена, ем хероинска, кокаинска земја!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конкурентите од демократската партија го обвинија милијардерот Блумберг дека сака да ги купи изборите

Младата актерка која глумеше во филмот на Дизни почина од тумор на мозокот

Слободен печат

Салатите можат да дебелеат? Да, еве како

Слободен печат

Аријанит Хоџа: Беса ќе гласа за законот за ЈО, пратениците на ДУИ се молат тој да не помине

Слободен печат

Ќе се снима документирана серија за младата шведска активистка Грета Тунберг

Слободен печат

Поранешното момче на Ријана, Крис Браун стави нова тетоважа на многу ЧУДНО место! (ФОТО)

Слободен печат