Противничката на Лукашенко се смета за победничка на изборите во Белорусија: Ќе го докажеме секое кршење на изборните прописи

Главната противничка на претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, која според официјалните податоци ја победи на претседателските избори, Светлана Тихановска денеска изјави дека таа е победничка на изборите.

Според податоците од Централната изборна комисија, Лукашенко на неделните избори доби повеќе од 80 отсто од гласовите, а Тихановскаја 9,9 отсто.

„Се сметам себеси за победничка на изборите. Имаме податоци од алтернативното пребројување на гласовите и ќе ги докажеме сите кршења на изборните прописи“, рече Тихановскаја на конференцијата за новинари.

Тихановскаја, која не учествуваше на синоќешните протести во Минск, наведе дека нејзиното излегување на улица би довело до „ескалација на конфликтите“.

„Затоа сега сум во штабот со народот“; порача таа.

Наведе дека му предложила на Лукашенко да се сретнат за да „се избегне конфликтот“; но тој не реагирал на тоа.

Извор: Агенција Бета.рс

 

Прочитајте и...  Московските ученици на продолжен распуст поради коронавирусот

Прочитај повеќе

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска