8 C
Скопје

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Во Белград, Ниш, Зрењанин, Чачак и други градови во Србија продолжуваат протести. Граѓаните од Нови Сад за вечерва најавија доаѓање во Белград.

Шести ден по ред граѓаните на Србија излегоа на улица за да го изразат своето незадоволство од состојбата во земјата, но и поради начинот на кој државата се справува со новиот коронавирус.

Вечерашните протести засега се мирни без судири со полицијата.

И вчерашните протести беа мирни, со исклучок во Белград, кога при крајот дојде до помал инцидент, а приведени се 42 осомничени лица поради учество во немирите и нападите врз новинарите.

Прочитајте и...  ДПИ: Не се забележани неправилности и големо отстапување за време на „Black Friday"

Поврзани вести

ВИДЕО | Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ со неучеството на изброите во Штип покажа лицемерие, страв и бегство од пораз

Слободен печат

Помпео: САД се посветени на заштита на правата на лицата со посебни потреби

И.И.

ВИДЕО | Јакимовски: Со Бугарите не може да се преговара за историја затоа што тие историјата ја толкуваат како сакаат

Слободен печат

ВИДЕО: Кинеската сонда Чанг 5 зема примероци од Месечината и тргна кон Земјата

И.И.

ВИДЕО+ФОТО | Пендаровски: Најисплатлива инвестиција е инвестицијата во образованието

Слободен печат

ЕУ предупредува за раст на антисемитизмот

И.И.

Остави Коментар