Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Околу илјада демонстранти се собраа денеска во Минск на протести против кандидатурата на белорускиот претседател Александар Лукашенко за нов, шести мандат на претстојните избори. Тоа е најголем опозициски протест оваа година во Минск.

Повеќето демонстранти носеа влечки како симболичен одговор на повикот на организаторот на протестот да ја „згазнат бубачката”.

Полицијата, која често ги разбива опозициските протести, денеска не се судри со демонстрантите.

На изборите кои се закажани за 9 август, Лукашенко, кој се наоѓа 25 години на власт, ќе се кандидира за шести мандат.

Демонстрантите носеле заштитни маски, иако шефот на државата ја нарекува загриженоста поради коронавирусот „психоза”.

Белорусија има потврдено над 36.000 заразени случаи со коронавирус, околу 75 отсто повеќе отколку во соседна Украина, чија популавија е четири пати поголема.

Прочитајте и...  Повредени новинари за време на протестите во Белград

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат