ПРОТЕСТИ ВО ФРАНЦИЈА ПРОТИВ „ЦРНИОТ ПЕТОК“: Демонстрантите блокираа автопат

Француски активисти го блокираа складиштето на „Амазон” јужно од Париз во знак на протест против Црниот петок, во услови на зголемено спротивставување на феноменот, за кој група француски законодавци бараат целосна забрана.

Демонстрантите од климатската група „Пријатели на Земјата” денеска поставија сено, стари фрижидери и микробранови на автопатот што води кон складиштето во Бретањ-сир-Орж. Пред портите држеа транспаренти „Амазон: За климата, за работни места, стопирајте го ширењето, стоп на хиперпродукцијата!”

Протестот заврши кога полицијата ги растера активистите. Се очекуваат нови протести пред Црниот петок.

Дел француски законодавци сакаат да го забранат Црниот петок, кој прерасна во глобален феномен, иако произлегува од американскиот празник: Денот на благодарноста, што се слави во четвртиот четврток во ноември, а по што има големи попусти во петокот.

Прочитајте и...  Земјотрес го потресе брегот на Мексико

Францускиот законодавен одбор во понеделникот усвои амандман со кој се предлага забрана за Црниот петок, бидејќи предизвикува „губење ресурси” и „прекумерна потрошувачка”. За тој амандман ќе се расправа идниот месец.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат