Протести во Багдад: Еден загинат, 25 повредени во судири на полицијата и демонстрантите

Ирачките безбедносни сили вчера убија најмалку еден лице, а повредија 25 кога употребија солзавец со цел да ги спречат демонстрантите да го поминат мостот Синак во Багдад.

Мостот се наоѓа во близина на централниот плоштад Тахрир, каде од октомври се одржуваат протести барајќи реформа на политичкиот систем, кој според нив е корумпиран.

Во протестите во Ирак до сега загинаа повеќе од 450 луѓе.

Прочитајте и...  Поддршката на плати да се применува од март, а не од април, децидни се од невладината „Македонија 2025“

Прочитај повеќе

Потпишан договор за изградбата на новиот објект „Бамби” на градинката “Фидани”

Слободен печат

Поради пандемијата Европејците велигенските празници ќе ги поминат во изолација

Слободен печат

Меркел: Премногу рано е ги укиме ограничувањата, граѓаните да останат дома за Велигден

Слободен печат

Гутереш: Да се положи оружјето секаде во светот додека трае оваа здравствена криза

Мицкоски: Во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Слободен печат

За дваесет отсто зголемен бројот на смртни случаи во Канада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Албанските затвореници излегуваат на тримесечна слобода поради коронавирусот

Слободен печат

Кипар со софтверски систем ќе ја открива причината за смртта кај позитивните лица на Ковид-19

Слободен печат

Мицкоски: Ние сме држава која има во резерва тестови за само еден ден

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Падова среде пандемијата, ФОТОГРАФИИ од крајот на март

Слободен печат

Заразените со коронавирусот сместени во карантинот на Белградскиот саем ќе штрајкуваат со глад

Слободен печат

Швајцарската Влада ги прошири овластувања за да ги принуди компаниите да произведуваат повеќе лекови

Слободен печат