Протести на улиците во Мелбурн поради депортацијата на Ѓоковиќ

Фановите на Новак Ѓоковиќ со големо внимание ја слушаа одлуката на Судот/Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS

Фановите на најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ бурно реагираа на конечната одлука на Судот.

Верните поддржувачи веќе се собраа на улиците во Мелбурн и протестираат против одлуката на Федералниот суд на штета на првиот светски рекет.

Ѓоковиќ според најавите во следните неколку часа ќе ја напушти Австралија, а причините поради тоа дополнителни ќе бидат објавени.

И во претходните денови фановите на Ноле ја даваа поддршката во обидот да го добие случајот против државата Австралија.

– Стоиме зад Новак, слобода на избор – се слуша во Мелбурн.

Видео на денот