9 C
Скопје

Протести и апсења во Мелбурн поради карантинските мерки (ФОТО+ВИДЕО)

Рестриктивните мерки во Мелбурн вклучуваат и ноќен полициски час.

Полицијата во австралиската држава Викторија уапси неколку лица поради протест против карантинските мерки воведени во градот Мелбурн поради пандемијата на коронавирусот.

Рестриктивните мерки во Мелбурн вклучуваат и ноќен полициски час.

На протестите учествуваа околу 300 лица, а четворица мажи беа уапсени за поттикнување демонстрации планирани на повеќе локации во градот, додека подоцна, за време на протестите, имаше апсења на демонстранти, вклучително и за неносење заштитна маска за лице.

Полицијата во Викторија апси и ставa маска на лице на демонстрант во Мелбурн, Австралија, 05 септември 2020 година/Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Викторија е најтешко погодена земја во Австралија кога станува збор за пандемијата, а според последните податоци евидентирани се уште 76 случаи на зараза и 11 нови смртни случаи предизвикани од Ковид-19, а вкупниот црн биланс на пандемијата во Австралија достигна 748.

Прочитајте и...  Општина Битола: Превентивни мерки за намалување на загаденоста на воздухот

Поврзани вести

Никола Рибароски избран за претседател на Комората на друштва за геодетски работи

Слободен печат

Во пресрет на „Австралија Опен”, Мелбурн 17-ти ден без случаи на ковид-19

Слободен печат

Утрински температури над нулата, најмногу снег на Попова Шапка

Слободен печат

Гир: Сакам да испратам силна порака дека европската перспектива на Северна Македонија е јасна и неспорна

Слободен печат

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на АстраЗенека

Слободен печат

Опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19, но остануваат апелите за почитување на мерките за заштита

Слободен печат

Остави Коментар