ПРОТЕСТ ВО ГРУЗИЈА: Илјадници демонстранти се собраат во Тбилиси и бараат НОВИ ИЗБОРИ

Околу 20,000 луѓе се собраа во центарот на градот Тбилиси во знак на протест против владата, барајќи предвремени парламентарни избори.

Протестите се случија неколку дена откако парламентот не успеа да ги усвои планираните изборни реформи, односно преминување на целосна пропорционална застапеност од сегашниот мешан систем.

Измените во изборниот систем не се донесени затоа што опозициските членови на владејачката партија Грузиски Сон се спротивставија, плашејќи се дека пропорционалното гласање би можело да ги чини места во парламентот.

Прочитајте и...  Нови „бомби“ за Заев: Преку посредник договарал соработка со Мијалков?

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат