ПРОТЕСТ ВО ГРУЗИЈА: Илјадници демонстранти се собраат во Тбилиси и бараат НОВИ ИЗБОРИ – Слободен печат
ВестиПланета

ПРОТЕСТ ВО ГРУЗИЈА: Илјадници демонстранти се собраат во Тбилиси и бараат НОВИ ИЗБОРИ

Протестите се случија неколку дена откако парламентот не успеа да ги усвои планираните изборни реформи, односно преминување на целосна пропорционална застапеност од сегашниот мешан систем.

Околу 20,000 луѓе се собраа во центарот на градот Тбилиси во знак на протест против владата, барајќи предвремени парламентарни избори.

Протестите се случија неколку дена откако парламентот не успеа да ги усвои планираните изборни реформи, односно преминување на целосна пропорционална застапеност од сегашниот мешан систем.

Измените во изборниот систем не се донесени затоа што опозициските членови на владејачката партија Грузиски Сон се спротивставија, плашејќи се дека пропорционалното гласање би можело да ги чини места во парламентот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close