Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Неколку стотици жители на приморско одморалиште во централна Грција денеска накратко го блокираа главниот автопат во знак на протест поради одлуката за сместување на деца и тинејџери на мигранти во локален хотел.

Полицијата соопшти дека не интервенирала и оти блокадата била мирна и траела помалку од еден час.

Протестот се случи на 170 километри северозападно од Атина, во место во кое е сместена група на деца и тинејџери без придружба.

Демонстрантите, на кои им се придружи и градоначалникот, го блокираа сообраќајот во правец на Атина, изразувајќи на тој начин загриженост дека дел од мигрантите би можеле да се позитивни на коронавирусот.

Прочитајте и...  Метео: Сончево со умерена облачност и температура до 24 степени

Поврзани вести

ВИДЕО: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

Слободен печат

ВИДЕО: Бајден се збуни, го измеша Трамп со Буш и го нарече Џорџ

Слободен печат

Остри пораки на Ердоган до САД: Турција не е племенска држава

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Секој ден е нов пик, Венко Филипче го внесува системот во хаос

Слободен печат

Пораз на власта во Литванија: „Татковинска унија“ прогласи победи на парламетарните избори

Слободен печат

ВИДЕО: Стартува „Утрински брифинг“, Сашо Орданоски најави збогатена програма со нови содржини

Слободен печат

Остави Коментар