Протест во Берлин против рестрикциите поради епидемијата на Ковид-19

Во Берлин денеска се одржува протест против рестриктивните мерки воведени за борба против коронавирусот, под наслов „Крај на пандемијата – Ден на слободата”.

Свирејќи со свирчиња и извикувајќи пароли, насобраните луѓе, од кои само мал број носеа заштитни маски, прошетаа од Бранденбуршката капија пред протестот што ќе се одржи на поширокиот булевар.

Демонстрантите носеа плакати со пароли „Корона, лажна тревога” и „Принудени сме да носиме муцки” и „Природна одбрана наместо вакцинација”. Демонстрантите извикуваа дека нема да дозволат одземање на нивната слобода.

Во Германија во изминатите 24 часа регистрирани се 955 новозаболени со Ковид-19, што е најголемдневен пораст од 9 мај.

Пандемијата во Германија главно е ставена под контрола, но властите изминатите недели предупредуваат на голем број нови случаи на зараза.

Прочитајте и...  Хајко Мас: Белоруските власти под итно да ги ослободат уапсените демонстранти и новинари

Прочитај повеќе

Претседателот на Филипините: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина против коронавирус

Слободен печат

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат

Трамп: Ако победи Бајден, спремете се да учите кинески јазик!

Слободен печат

Трамп е изненаден од изборот на Камала Харис за потпретседател: Таа беше многу, многу непријатна кон Бајден

Слободен печат

Жена од Кина која се излечила од коронавирусот, по еден месец повторно е заразена

Слободен печат

Во складиштето во Бејрут имало и огномет: Се смета дека тоа било клучен фактор за експлозијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Слободен печат

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција