ПРОТЕСТ ВО АЕРОДРОМ: Учениците од „Блаже Конески“ сакаат игралиште, а не кафеана

Учениците и родителите во ОУ „Блаже Конески“ во Аеродром денес протестираа против одлуката да се уништи игралиштето и на негово место да се изгради градинка. Се апелираше до градоначалникот да ја почитува желбата на жителите и да најде друга локација за градинка.

Градоначалникот на Аеродром Златко Марин дојде на протестот. Родителите му предложија детската градинка да се гради на местото на кафеаната која беше изградена пред неколку години во училишниот двор. На ова градоначалникот одговори дека одлуката тука да има детска градинка ја донело претходното раководство на општината, а дека кафеаната не може да се дислоцира бидејќи има уште две години договор за концесија. Сепак Марин дал рок од две недели во кој ќе се преиспита одлуката.

Прочитајте и...  Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Како што веќе објавивме со изградба на градинката училиштето ќе остане без единственото игралиште како и без двор во кој може децата да играат.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат