Протест против новиот закон за работни односи во Атина

Фото МИА

Мирни протест во центарот на Атина одржаа синдикатите на вработените во јавниот сектор и на Комунистичката партија, во рамките 24-часовниот штрајк поради владините реформи во законот за работни односи.

Главната порака на демонстрантите беше да не биде изгласан законот, за кој сметаат дека ги поткопува работничките права и го зголемува задолжителното работно време.

Побараа колективни договори, задржување на петдневната работа со осумчасовно работно време и порачаа дека повеќе нема да толерираат „удавени во поплавите, изгорени во пожарите и робови на работа“.

Штрајкот на синдикатите го поддржаа и опозициските партии, а на протесстот беа претседателот на пратеничката група на СИРИЗА, генералниот секретар на Комунистичката партија, претседателката на Курс кон слобода, како и претставници од ПАСОК.

Новиот закон за работни односи, кој меѓу другото ја легализира работата на две различни работни места, веќе е донесен во Парламентот и се очекува денеска да биде ставен на гласање.

Поради штрајкот има проблеми во јавниот превоз во Атина, со оглед на тоа дека метрото не работи, а со неколкучасовни прекини на работното време учествуваат и автобусите, трамвајот и тролејбусите во Атина.

Протести освен во Атина се одржаа и во други грчки градови. Одвоен протест и независно од синдикатите и нивните барања, одржаа и сезонските пожарникари, кои бараат постојани вработувања.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот