ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ХРВАТСКА НЕ ПРЕКИНУВААТ СО ШТРАЈК: Ќе штрајкуваме додека не ни се исполнат барањата - Слободен печат

ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ХРВАТСКА НЕ ПРЕКИНУВААТ СО ШТРАЈК: Ќе штрајкуваме додека не ни се исполнат барањата

Синдикатите за образование ќе штрајкуваат денеска во основните и средните училишта низ цела Хрватска и ќе продолжат со фронталниот штрајк до понатамошно известување, или додека не се исполни барањето или договор со Владата.

Синдикатот на хрватските наставници и Независниот синдикат на вработени во средните училишта одлучија да штрајкуваат денеска во сите жупании, и дека после тоа штрајкот ќе продолжи се додека не се исполнат нивните барања, јавија хрватски медиуми цитирајќи го генералниот секретар на Независниот синдикат на вработени во средните училишта Нијаз Кариќ.

– Ќе штрајкуваме се додека не се исполнат нашите барања. Ова е едногласна одлука на двата синдиката, потврди Кариќ.

Лидерите на синдикатите денеска ќе ги претстават резултатите од синдикалниот референдум меѓу членовите и штрајкувачите на прес-конференција.

Прочитајте и...  Велика Британија ќе инвестира 1,6 милијарди долари за создавање на најмоќниот суперкомпјутер за климатски прогнози

Според податоците што ги презентираа минатата недела, понудата на владата беше одбиена со повеќе од 95 проценти од гласовите.

Најновата понуда на владата нуди зголемување на основата за плата за 6,12 проценти следната година, изработка на анализа за плати во јавниот сектор, која исто така вклучува и коефициенти, и договор за додаток на плата од два процента, доколку владата не измени регулатива за коефициент до 30 јуни.

Прочитај повеќе

Казна за полицајците кои употребувале прекумрена сила на протестите против Путин

Слободен печат

Законот за јавното обвинителство топ тема во партиските соопштенија: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ пак за криминалот во туѓиот двор

Весна Тодоровска

КОНЕЧНО: Од денеска може да се купи билет за едно возење во автобус

Слободен печат

Од рекламите и валканите прозори, патниците во автобусите на ЈСП не знаат каде да се симнат (ФОТО+ВИДЕО)

Предупредувања за голема опасност од поплави во три округа во Англија

МИА Агенција

Ангеловска: Преку МСИП забрзано се градат и рехабилитираат локалните патишта

Слободен печат

Остави Коментар

пет + 9 =

Прочитај повеќе

МВР го снимило Боки 13 како оди дома кај Катица Јанева

Горан Наумовски

Мицкоски го повикува Заев на ТВ дуел

Слободен печат

Николовски: Приклучете се на маршот „Чекориме за правда“

Слободен печат

Косово: На свечената седница за годишнината од независноста истакнато знамето на УЧК

Слободен печат

Жерновски: НАТО се подготвува за македонското знаме! (ВИДЕО)

Слободен печат

Забранета апликација слична на „Ватс-ап“ поради наводна шпионажа

Слободен печат