Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Како што е соопштено од градската управа, повеќето учесници на прославите потекнуваат од поранешна Југославија. Полицијата не сакаше да дава конкретни изјави за тие семејства.

На семејните прослави по повод Бајрам на 23 мај во Готинген очигледно се кршени прописите за хигиена и социјална дистанца па дошло до нагло ширење на коронавирусот. Како последица на тоа има 86 заразени во самиот град и уште 18 во околината, а се претпоставува дека тие бројки и натаму ќе растат, пишува Дојче Веле.

Поради тоа е одреден карантин за неколку стотини лица кои биле во контакт со заразените. Три лица сега се наоѓаат на болничко лекување, а едно е на респиратор.

Оваа недела ќе бидат тестирани уште 600 до 700 станари од еден станбен комплекс згради во Готинген, во кој се одржувани семејни прослави. Заразата се шири и надвор од градските граници зошто многу гости допатувале од околината и другите делови на земјата. Еден ученик во училиште раскажал дека членовите на неговото семејство при средбата се гушкале и ракувале. Како што е соопштено од градската управа, повеќето учесници на прославите потекнуваат од поранешна Југославија. Полицијата не сакаше да дава конкретни изјави за тие семејства.

Прочитајте и...  Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Но очигледно се работи за Роми од Косово. Јасна Чаушевиќ од Здружението за загрозени народи предупреди дена не треба да се стигматизираат Ромите како оние кои не се придржуваат до мерките за сузбивање на заразата. Таа вели дека сега е важно да им се појасни на заразените и на оние кај кои се сомнева дека постои разраза колку е тоа опасно, и тоа на нивниот мајчин јазик. „Ние мора да ги заштитиме сите, а очигледно е, некои луѓе и самите од себе, но без стигматизирање и предрасуди“.

Револтирани родители

Тој комплекс на згради веќе неколку години го опседнуваат новинари, што очигледно не им се допаѓа на некои станари. Во средата, според сопствени наводи, нападнат е тимот на една приватна телевизиска станица. „Луѓето се закануваа дека ќе ни ја уништат опремата“, изјави камерманот Фестим Беќири. „Освен тоа од терасите не гаѓаа со компири“.

Прочитајте и...  Во Србија 289 новозаразени од коронавирус, војската ја подготви Арена за новите пациенти

Можен дополнителен извор на зараза е и еден наргиле бар кој е отворен во неделата и покрај забраната. Таму повеќе лица пушеле водено луле со ист пластичен додаток.

Поради наглото ширење на епидемијата градските власти од идниот понеделник ги затворија сите училишта и пет детски градинки, зошто меѓу заразените најмногу се деца и млади. По повторното отворање ќе биде воведено задолжително носење заштитни маски. Тоа кај многу родители и директорни на училишта предизвика негодување зошто училиштата неодамна се отворени послед подолго време. „Застрашувачки е тие луѓе да мислат дека правилата за нив не важат или дека за нив правилата под одредени услови се ставен вон сила“, рече Ларс Хумрих, директор на едно училиште.

Престои одлука за казнување

Вирус е откриен и кај едно лице вработено во дом за стари лица и таму ќе  биде спроведено масовно тестирање.

Прочитајте и...  Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

На две недели повторно е забрането и тренирање на сите групни спортови, како и оние кај кои доаѓа до непосреден контакт, на пример боречките вештини. Исто така е затворен и еден градски базен.

Се уште е неизвесно дали за целиот град ќе бидат повторно воведени строги ограничувања со цел да се сузбие ширењето на вирусот. Во секој случај, се смета на тоа со зголемувањето на бројот на заразени лица, изјави Каордула Данкерт, претставничка на градот.

Засега не е одлучено дали некој поради тоа нагло ширење на заразата и право ќе одговара. Моментално е најважно да се ограничи ширењето, рече градоначалникот Ролф-Георг Кухлер и додаде: „Кога ќе имаме малку повеќе време, ќе одлучиме против кого ќе покренеме прекршочна постапка, а против кого ќе поднесеме кривична пријава“.

За споредба: бројот на новозаболени во изминатите седум дена на 100.000 жители во Готинген изнесуваше 21,6, а во целата покраина Долна Саска 5,4.

 

Прочитај повеќе

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Слободен печат

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат