Прослава во Книн: Без „Олуја“ немаше да ја има денешна Хрватска

Во Книн се одржува централна прослава за одбележување на 24.годишнината од воено-полициската акција „Олуја“.

Хрватска, акцијата „Олуја“ ја одбележува како Ден на победата и Ден на бранителите.

Претседателката Колинда Китаровиќ и премиерот Андреј Пленковиќ во своите говори, акцијата „Олуја“ ја категоризираа како акција која имала за цел „ослободување од големиот српски агресор“.

Пленковиќ истакна и дека оваа акција била пресудна за формирањето на денешна Хрватска.

Во Србија, пак денот се одбележува како ден на тага поради 250.000 прогонети и над 1.800 убиени и исчезнати.

Овој егзодус на Србите, според толкувањата на српските аналитичари, е еден од многуте кои ги извршиле припадниците на хрватската војска над српските цивили, а кој остана неказнет од страна на меѓународната заедница.

Прочитајте и...  Вонредна состојба во неколку руски области заради шумските пожари

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат