17 C
Скопје

Просечната плата во декември 28.294 денари, забележан раст од 5,4 отсто

 Просечната исплатена нето плата во декември 2020 година изнесувала  28 294 денари и бележи раст од 5,4 отсто, објави Државиот завод за статистика.

Според објавените податоци, ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите информации и комуникации за 15,5 отсто, рударство и вадење на камен за 10,5 отсто и дејности на здравствена и социјална заштита за 10 отсто.

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите информации и комуникации за 14,4 отсто, финансиски дејности и дејности на осигурување 12,5 отсто и рударство и вадење на камен за 10,6 отсто.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во декември 2020 година, изнесува 42 227 денари.

Прочитајте и...  Реџепи: Театарот со Мијалков беше за дефокусирање на јавноста од изречените казни во случајот „Монструм“

Поврзани вести

Заев: Нека е вечно сеќавањето на нашиот претседател Борис Трајковски

Слободен печат

Прилепскиот суд првпат изрече доживотен затвор

Слободен печат

Неверојатен случај во Франција: Човек умрел бидејќи испил премногу вода?

Слободен печат

Бочварски: За десетина дена нов оглас за станови во социјалната зграда во Струмица

Слободен печат

Текстилниот сектор на удар од пандемијата: Фрчат откази, откако ќе завршат договорите на определено време

Соња Кириџиевска

Во угостителски објект во Куманово не биле почитувани мерките за заштита од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар