Пропуштивме полуфинале на ЕХФ шампионатот

Денеска во клучниот натпревар за полуфинале, нашите ракометарки загубија од домаќинот на Литванија со резултат 24:21. Претходно беше совладана Грузија, а потоа бевме поразени од Швајцарија.

Во првите 30 минути домашните ракометарки доминираа, па на пауза заминаа со седум гола предност 17:10.

Во вториот дел „црвено-жолтите“ настапија поангажирано, па успеаја да дојдат на само еден гол негатива.

На 10 минути до крајот на средбата намаливме на 20:19, потоа направивме непотребна грешка, не успеавме да реализираме два пенали и тоа беше казнето од Литванките.

Најефикасна во нашите редови беше Тасевска со шест голови, пет запиша Динарица. После овој пораз, за Македониија следуваат мечеви за пласман од петтото до осмото место во Клаипеда.

Прочитајте и...  Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Прочитај повеќе

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат

Откажани баражите за втората лига – Запад, 13 фудбалери позитивни на корона

Слободен печат

Федерер ќе игра тенис и во наредната година

Слободен печат

И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Слободен печат