Пропадна средбата на албанските лидери на денот на Охридскиот договор како што сакаше Ахмети

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива ја отфрли поканата за средба во скопскиот хотел Парк од лидерот на ДУИ Али Ахмети. Му порачаа, ако има смелост, да организира средба наредната недела откако ќе се знае кој ќе состави нова Влада.

– Начелно немаме ништо против такви средби но сметаме дека оваа средба која ја бара ДУИ е без дневен ред. Би прифатиле покана но, со друг датум, на пример, наредната недела кога се ќе биде појасно околу тоа кој ќе формира парламентарно мнозинство, – велат во Алтернатива.

Од Колицијата Алијанса и Алтернатива велат дека доколку бидат поканети на нова средба, ќе побараат дневен ред за точките за кои ќе биде разговарано.

Прочитајте и...  Борел – Османи: ЕУ очекува владата да продолжи да ги исполнува заложбите кон ЕУ

– Зошто би оделе на средба со која ќе се бара поддршка за премиер Албанец кога ние веќе јавно кажавме дека ја даваме поддршката Насер Зибери да биде премиер. Средбата Ахмети симболично ја свика на денот на Охридскиот договор, но Рамковниот за нас е мртов, бидејќи не е навреме реализиран. Тоа е аргумент плус зошто нема да одиме на утрешната пладневна средба во организација на ДУИ, – велат во Алтернатива.

Ахмети ги покани лидерите на Алијанса, Алтернатива, Беса и ДПА во четврток на годишнината од Рамковниот договор да седнат и да разговараат за постизборната состојба. Од БЕСА и ДПА се недостапни за одговор дали ја прифатиле поканта на ДУИ за средба на денот на Охридскиот договор. Од Владата велат дека нема да има свеченост по повод одбележување на годишнината од Охридскиот договор, поради пандемијата од Ковид 19. За значењето на Рамковниот ќе има обраќање во јавноста на министерот за политички систем Садула Дураку.

Прочитајте и...  Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Битиќи и Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет

Слободен печат

Вучиќ: Нема српско оружје во судирот меѓу Ерменија и Азербејџан

Марина Дамческа

Алексиќ: Спроведувањето на Јанкулоска во „Идризово” е надвор од секоја законска процедура

Слободен печат

Русковска: За евентуално обвинение за надоместоците во СЈО би почекале уште еден ревизорски извештај

Лука Андреев

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“

Здравствените установи во Охрид и оддадоа последна почит на почината медицинска сестра (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Телефонски измами: Половина од лажните кол центри се сместени во руските затвори

Слободен печат

Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

Слободен печат

За 10 минути ќе знаете дали имате ковид-19!

Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

Слободен печат

Шопинг мол манија и во Македонија

Радев: Бугарија веќе е во криза, но најголема е владината криза

Слободен печат