7 C
Скопје

Пронајдете баланс – Како до помалку расправии во бракот?

Скоро и да нема пар што никогаш не се скарал во животот. Нема ништо лошо во расправиите, доколку се конструктивни. Проблемот сепак е во тоа што често се расправаме непотребно, и така ја трошиме енергијата и го расипуваме односот.

Д-р Еми Гордон вели дека постои една работа што може да ни помогне помалку да се расправаме со партерот или партнерката.

Расправијата укажува на проблем меѓу партнерите, но таа често избива поради глад, жед или замор. Колку и да мислиме дека се издигнеме над ситуацијата, не можеме да побегнеме од основните потреби, затоа Гордон не советува прво да одговорите на овие пет прашања.

Фото: Профимедиа

1. Дали сте утрински или ноќен тип на човек?

Прочитајте и...  Борис Новковиќ стана татко по четврти пат: Среќен сум, сè помина добро

2. Дали вашиот партнер/ка е утрински или ноќен тип на човек?

3. Кога ќе се сетите на најлошата расправија, дали сте приметиле дека се случуваат во одреден период од денот или на одредено место?

4. Кога ќе се сетите на најпродуктивните расправии, дали тие се случиле воодреден период од денот или на одредено место?

5. Дали подобро се чувствувате кога се расправате веднаш штом настане проблем или чекате да се смират страстите? Што мисли вашиот партер за тоа?

Еднаш кога ќе сфатите дека најголемата веројатност за вашите расправии да се претворат во бура, можете да го спречите повторувањето на тоа сценарио, вели Гордон.

Фото: Профимедиа

На пример, доколку сте нервозни наутро, нема да си дозволите веднаш штом ги отворите очите да влезете во расправија со партнерот околу неизмиените садови, туку почекајте да дојде ноќта. Доколку пак, постојано сте нервозни, пробајте да одвоите време за разправии. Звучи смешно, но д-р Гордон тврди дека тоа е успешна техника. Бидејќи, ако знаете дека постои време кога ќе ги решавате вашите проблеми со партнерот, помала е веројатноста дека ќе избувнувате за некаква бизарна ситница.

Прочитајте и...  ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

Остави Коментар