Пронајдени над 100 килограми марихуана во пловен објект на брегот на Охридското Езеро (ФОТО)

Полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал странци и реадмисија –Регионален центар за гранични работи Запад при Бирото за Јавна безбедност во координација со Основното јавно обвинителство Струга како резултат на претходно преземени мерки и активности на 30.06.2020 година во раните утрински часови на регионалниот пат Струга -Охрид во близина на месноста викана ,, Рампа,, кај  Струга во пловен објект на брегот на езерото пронајдоа седум торбици со поголема количина на спакувана марихуана  со  тежина од над 100 килограми.

Од страна на увидна екипа извршен е увид на лице место, а по собирање на доказниот материјал во координација и по насоки на ОЈО Струга  ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело ,,Неовластено производство и пуштање во промет   на наркотични дроги, психотропни  супстанци и прекурсорси,, по член 215 од Кривичниот Законик Република Северна  Македонија.

Прочитајте и...  Атанасоски: „Амдибајрамизација“ на предизборната кампања, со ова се одвраќа гласачот да излезе (ВИДЕО)

Расте бројот на наркозависници и на дилери во Македонија

Прочитај повеќе

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција

Три дена до завршување на предизборната кампања, „Можеме” и „Обнова” ветуваат дека по 15-ти јули доаѓаат најдобрите четири години

Слободен печат

Речиси две недели имаме стабилен број на активни случаи на Ковид-19, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Слободен печат

Сончево време со умерена облачност, температура до 35 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Мујо и Хасо во Германија

Слободен печат

Охриѓанец наместо да седи во изолација предизвикал тепачка

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Заев: ДУИ ќе оди во опозиција, национализмот нема иднина во Северна Македонија

Слободен печат

Италија ги затвори границите за 13 земји, меѓу нив е и Македонија

Слободен печат

Ахмети: Идејата за прв премиер Албанец не е шега!

Слободен печат